.
 
 

Inne niusy:

   [ więcej... ]


logo Refugee.pl



pasekgora.gif
logo

Jesteś tu: Strona główna > Niusy > Mali uchodźcy na wojnie

Mali uchodźcy na wojnie

2002-05-24

W Kolumbii w walkach partyzanckich biorą udział mali chłopcy, rekrutowani spośród uchodźców, donosi Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców.

W tropikalnej puszczy, na terenie kolumbijskiej prowincji Urabá, od dawna toczą się walki lewicowych grup (guerillas) oraz prawicowych bojówek. Uczestniczą w nich nielegalnie utworzone oddziały paramilitarne, w których skład wchodzą także dzieci z przygranicznych terenów.

Konflikt zbrojny w Kolumbii trwa od 1965 r. Od tak długiego czasu rząd próbuje zwalczyć partyzanckie oddziały FARC, zajmujące się głównie przemytem kokainy. W wyniku tego konfliktu ok. 120 tys. ludzi zginęło, a wielu zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Większość z uchodźców osiedliła się na terenach w pobliżu granic z Ekwadorem, Panamą i Kolumbią. To właśnie dzieci tych uchodźców są rekrutowane do wojska.

Istnieje obawa, że wraz z zaostrzeniem konfliktu, wzrośnie też liczba dzieci, uczestniczących w walkach. Jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym oraz prawami dziecka.

Źródło: UNHCR.

at

>> index

 
.


.



Podobne artykuły:



Szukaj w Pomagamy.pl:

   
  



Warto! Zaprenumeruj nasz biuletyn elektroniczny!