|
Jesteś tu:
Strona główna > Niusy > Karabin lub więzienie
Izrael: Karabin lub więzienie
2002-05-17
Izraelscy objectorzy odmawiający służby na Terytoriach Okupowanych, są karani więzieniem, informuje Amnesty International. Jest to sprzeczne z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych.
Objectorzy w Izraelu zwykle są skazywani na kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne więzienie, najczęściej w wyniku niesprawiedliwych procesów. Do tej pory skazano co najmniej 114 objectorów.
Przypomnijmy, że objectorem jest osoba odmawiająca służby wojskowej ze względów religijnych, etycznych, moralnych, humanitarnych, filozoficznych, politycznych itp., lecz jednocześnie nieuchylająca się od służby zastępczej.
W Polsce również istnieje możliwość odmowy czynnej służby wojskowej. Informacje dla objectorów o służbie zastępczej, którą poborowi odbywają m.in. w Polskiej Akcji Humanitarnej, znajdziesz na stronach Amnesty http://free.ngo.pl/aizosw/.
Źródło: HREA
Zobacz też: nius "Izraelczycy, którzy nie chcą walczyć", 17.04.2002
bn
>> index
|